Historia smakiem pisana

Historia smakiem pisana

Dawniej, Północne Wybrzeże zdominowane było przez osady i porty rybackie. Ich wspólnym mianownikiem było Morze Bałtyckie. To w głąb niego mężczyźni wyruszali kutrami na połowy, w celu odnalezienia w morskich głębinach Bałtyku najokazalszych z ryb. To miejsca, w których można poczuć klimat odległych lat. W niektórych z nich, np. w Sopocie – nadal stacjonują kutry rybackie, a zapach ryb unosi się w powietrzu. Potrawy, myślami przenoszące w morską przeprawę, podawane są przez restauracje zlokalizowane na lub w okolicy piaszczystej plaży. Północne Wybrzeże jest rajem dla smakoszy, jak się okazuje – nie tylko ryb.

Każde miejsce ma swoją przeszłość. Wspomnienia minionych lat zachowane są w otaczającej przestrzeni oraz krajobrazie, ukształtowanymi przez naturę i człowieka. Architektura, mimo że ulega przemijaniu, wciąż skrywa w sobie duszę dawnych pokoleń. Budynki, pomniki, rzeźby – czasami nienaruszone, czasami odrestaurowane, umożliwiają chwilowe oderwanie się od codzienności i cofnięcie się w czasie. To miejsca, które znane mieszkańcom, mijającym je każdego dnia, skupiają turystów wyposażonych w łapacze chwil – aparaty. Fotografie i pocztówki, umożliwiają podróż do przeszłości i skonfrontowanie dawnego widoku z teraźniejszym. Czasami wynik jest zaskakujący – dawny pejzaż trudno odnaleźć w obecnym. Zmiany te definiuje czas. Stare pawilony i obiekty mieszkalne, zastępują pasaże handlowe, miejsca rozrywki i restauracje. Te ostatnie – również mają swoją historię.

Północne Wybrzeże, do którego należą miasta: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Hel, Jastarnia, Kołobrzeg, Świnoujście, Puck, Władysławowo i nie tylko, to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie. Do wizyt zachęcają tętniące życiem kurorty i tworzące je wyjątkowe krajobrazy – zdominowane przez błękitne morskie przestworza i piaszczyste plaże. Dostęp do Morza Bałtyckiego i chęć kąpieli w nim to często główne argumenty, tłumaczące letnią wizytę na północy. To miejsce ma do zaoferowania znacznie więcej. W Gdańsku odnajdziesz malownicze, wąskie uliczki, które doprowadzą cię prosto do Neptuna. W Sopocie, spacerując najdłuższym drewnianym pomostem w Europie – molem, możesz podziwiać naturę i wsłuchiwać się w szum morskich fal. Na Kaszubach oderwiesz się od przyziemnych problemów i złapiesz oddech, którego często w ekspresowym tempie życia brakuje na co dzień. Północne Wybrzeże to miejsce, w którym miłośnik natury odnajdzie swoją oazę, wielbiciel architektury – idyllę dla oczu, pasjonat fotografii – zapierające dech w piersiach kadry. To również obszar, czekający na smakoszy – serwowane przez lokale kulinarne potrawy, będą nie tylko ucztą dla ich oczu, ale i podniebienia.

Niektóre z nich mieszczą się na głównych deptakach, są też takie, które ukryte pomiędzy wąskimi uliczkami, czekają na twoje odwiedziny. Restauracje, bo o nich mowa, otwierają przed tobą drzwi nie tylko do swojej kuchni, ale i historii. Za każdym obiektem, oferującym starannie dobrane menu, kryje się osoba – właściciel, serce restauracji. Spełnienie pasji, rodzinny biznes, a może chwilowy kaprys?  Wspólnie poznamy motywy, które przyczyniły się do powstania kulinarnych obiektów na mapie Północnego Wybrzeża. To będzie niezwykła podróż, gwarantująca podniebną rozkosz i niespodziewane epizody.

Restauracja to miejsce spotkań biznesowych, rodzinnych, pierwszej randki, a czasami samotnej kontemplacji. W tym konkretnym obiekcie, ludzie tworzą i jednocześnie zostawiają skrawek swojej historii. Każdy z nas ma swoje ulubione miejsca, do których wraca – czasami ze względu na miłe wspomnienia, sentyment lub, jak w przypadku restauracji – jakość usługi. Satysfakcja klienta to najważniejszy czynnik, który decyduje o jego kolejnych odwiedzinach lokalu. Pomożemy ci obrać właściwy kierunek twojej kulinarnej podróży. Dowiesz się, co oferują konkretne restauracje, jakie produkty wykorzystują w kuchni, aby wabić cię nie tylko smakiem, ale również wyjątkową kompozycją na talerzu, tworzącą kulinarne arcydzieło.

Nie musisz przekraczać państwowych granic, aby delektować się smakiem, przywołującym odległe podróże. Wspólne odkrywanie restauracji na Północnym Wybrzeżu będzie miało wymiar wielokulturowy. Kurorty, kojarzone z morskim menu, oferują kuchnie włoską, meksykańską, orientalną i wiele innych. Czasami, zlokalizowane są w miejscach, które pomijasz, tworząc turystyczną mapę wyprawy. W comiesięcznym wydaniu magazynu przybliżymy ci kulinarne obiekty, zlokalizowane na Północnym Wybrzeżu, odkrywając przed tobą historię każdego z nich. Będziemy na bieżąco śledzić działania restauracji i dzielić się z tobą informacjami o nowo powstałych lokalach. Oceniać będziemy nie tylko my, ale również ty, czytelniku. Każda restauracja to inne wnętrze, inne menu, inny smak, inna obsługa i wyjątkowa dusza miejsca. My je wspólnie poznamy.

Monika Nowakowska

Zapisz się


Nazwa punktu gastronomicznegoJeżeli akceptujesz Regulamin