Lisewski Dwór

Lisewski Dwór – perełka ukryta w sercu Kaszub

Lisewski Dwór zagubiony miedzy Gniewinem a Wejherowem, przyciąga zwolenników odpoczynku w kameralnym wnętrzu oraz wielbicieli wykwintnej kuchni. Ten dworek to namacalny dowód na to, jak pasjonaci mogą zmieniać zastaną rzeczywistość. Z dawnego popegeerowskiego obiektu, który – wydawałoby się, ma już dawno za sobą bezpowrotnie minione lata świetności, zrewitalizowano go w ciągu kilku lat, przywracając zagubiony po wojnie blask.

Lisewski Dwór wziął swoją nazwę od polskiej rodziny Lisewskich, założycieli Lisewa z XV wieku. W 1575 roku majątek po Lisewskich objęła rodzina Jackowskich, którzy dzierżyli majątek w Lisewie do pierwszej dekady XVIII wieku. W 1704 roku właścicielem Lisewa został lęborski majętny mieszczanin Dergumir Bartnisch, by z kolei w 1784 roku Lisewo stało się własnością barona Johanna Georga Bernharda von Wendenberga. Na początku XIX wieku Lisewo i Tadzin za kwotę 38 tysięcy talarów stały się własnością kapitana Karla Adama Franza von Breitenbach. Kapitan niefortunnie przegrał w kości sporą część majątku, a resztę w 1804 roku odsprzedał radcy stanu Witebe, który z kolei po pięćdziesięciu latach sprzedał dwór Johannowi Gotliebowi Zielcke. Nie powiodło mu się jednak w interesach i w 1880 roku całą posiadłość przejął Bank Kredytowy Boden. „Lisewski Dwór” przechodził później z rąk do rąk kilku właścicieli. W latach 20-tych Lisewo wraz z dworem nabył niejaki Kranzig, który w 1945 roku zginął podczas działań wojennych, a dwór z całą posiadłością trafił do Państwowego Gospodarstwa Rolnego i obiekt zaczął popadać w ruinę.

„Lisewski Dwór” uratowała pasja jego nowych właścicieli Grażyny i Mariusza Brudniewiczów, lokalnych przedsiębiorców, którzy zakochali się w tym miejscu, kiedy w niczym nie przypominało ono dworu. To dzięki nim od 2010 roku obiekt tętni życiem, a jego blask przyciąga miłośników ciszy i zieleni, ale również pasjonatów historii i sztuki. Aktualnie Lisewski Dwór to miejsce, gdzie z kunsztem przygotowany hotel zaprasza do wygodnych, starannie przemyślanych i pięknie stylizowanych pokoi, a restauracja zachwyca wyjątkową architekturą oraz wykwintną kuchnią. Wspaniale zachowany zespół dworsko – parkowy oraz bliskie sąsiedztwo wielu atrakcji, wśród których jest Morze Bałtyckie i Jezioro Żarnowieckie, gwarantują aktywny i urozmaicony wypoczynek w sercu malowniczej krainy, jaką niewątpliwie są Kaszuby.

Anna Kordunowska

Zapisz swoją restaurację do plebiscytu