Wejherowo

Wejherowo to średniej wielkości miasto leżące na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Pradoliny Redy – Łaby. Jest elementem Małe Trójmiasto Kaszubskie, a wydany pod koniec XIX w. słownik geograficzny Królestwa Polskiego uznaje to miasto za stolicę Kaszub.

Historia tego miasta zaczyna się od wojewody Jakuba Wejhera, który założył je w 1643 r. Kilka lat później osada otrzymała prawa miejskie. Później, w wyniku rozbiorów przyjęło inną nazwę, aby w 1920 r. znowu wrócić do Polski. Oczywiście w czasie drugiej wojny światowej miasto ponownie zajęte zostało przez Niemców, by znowu do niej wrócić po 1945 r.

Jednym z najważniejszych zabytków jest Kalwaria Wejherowska, która zbudowana została w XVI w. z inicjatywy założyciela miasta. Na zespół składa się 26 kaplic, które zbudowane zostały w wielu różnych stylach. Odnaleźć w nich można zarówno cechy baroku, jak i rokoko czy neogotyku. Obiekt ten jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Wszystkie kaplice znajdują się na niewielkim wzgórzu, pod którym znajdować się ma garść jerozolimskiej ziemi. Ponadto uważa się, że odstępy pomiędzy nimi są takie, jak odległości pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami na rzeczywistej drodze Chrystusa. Od 2002 roku na Kalwarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej, w którym aktorzy przebrani w stylizowane stroje, przedstawiają poszczególne wydarzenia Drogi Krzyżowej. Do innych zabytków sakralnych zaliczają się między innymi kolegiata św. Trójcy, kościół pw. św. Anny oraz kościół św. Stanisława Kostki.

W Wejherowie jest również kilka zabytków świeckich, a do najważniejszych zalicza się Pałac Keyserlingków oraz Wejherowo – Pałac Przebendowskich. W imponującej rezydencji mieści się dziś Muzeum Piśmiennictwa I Muzyki Kaszubsko Pomorskiej W Wejherowie. W mieście największe zainteresowanie wzbudza rynek, nazwany Placem Jakuba Wejhera, z pomnikiem założyciela w centrum. Przy rynku obejrzeć można budynek ratusza i inne ciekawe zabudowania, które pochodzą z XVIII i XIX w. Jednymi z najciekawszych są szpitalik i przytułek zbudowane w stylu szachulcowym, dworzec kolejowy czy poczta. Wcześniej, w XVII w. powstał deptak Jana III Sobieskiego, a z XVIII w. pochodzi Park Miejski i stary cmentarz.

Zwiedzając te wszystkie miejsca odpocząć po wędrówce i dobrze zjeść można w Hotel OLIMP Business & SPA oraz w Restauracja Leśna Wejherowo!

Zapisz swoją restaurację do plebiscytu